Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


BRATISLAVA - RAČA

 

BRATISLAVA - RAČA, dekanát Bratislava - Stred, Bratislavská arcidiecéza, VÝVOJ NÁZVU: Racha, Reche, Rajča, Rastislavice, maď.: Récse, Rejcsa, nem.: Razisdorf, Ratzersdorf, Ratsdorf, Ratzendorf, Račištorf (k r. 1927), ADRESA: RKFÚ, Alstrova 121, 831 06 Bratislava, tel.: 02/ 448 846 04, fararaca@gmail.com, fara@skmail.sk, www.fararaca.sk, www.fararaca.host.sk, KŇAZ: farár Kohútek Miloš (od 22. 3. 2002), PREDCHODCOVIA - farári: 10. 9. 1861 (10. 11. 1861?) - 7. 10. 1894 (kedy zomrel) - Alster Móric, 15. 8. 1894 - cca 15. 10. 1894 - Sűczy Gejza (administrátor počas choroby M. Alstera od 15. 8. 1894 2 mesiace), od 3. 3. 1895 asi 5 mesiacov - Lenkel Karol, 1. 12. 1895 - 1908 - Bezák Štefan, 3. 12. 1908 - 23. 1. 1942 - Rudroff Vojtech (zomrel 23. 1. 1942), 1940 - 7. 8. 1942 - administrátor dekan Štefan, 7. 8. 1942 - 27. 12. 1949 - Horváth Ľudovít (27. 12. 1949 zaistený pre cirkevnú anagažovanosť), 1. 1. 1950 - 31. 12. 1950 - administrátor Dorušák Ladislav, ThDr., 1. 1. 1951 - 1960 - farár Kolavík František, 1960 - december 1966 - Szigeti Ľudovít Cecilián, OFM, 1966 - 1969 - Vidovič Emil, 1969 -1973 - Zabák Ján, 1. 11. 1973 - 31. 7. 1989 - Novák Jozef, 1. 8. 1989 - 31. 8. 1998 - Očenáš František, 1. 9. 1998 - 21. 3. 2002 Vančo Miroslav, ThLic., kapláni: 1914 - Belopotocký František, 1919 - Hlušek Štefan, .1921 – 1930 – Večerek Štefan, 1938 - 1940 - Čársky Ján, 1940 - 1942 - Čížik Ján, 1942 - 1943 - Cibira Karol, 1944 - 1945 - Chromjak Ján, 1946 - 1947 - Žák František, 1949 - 1. 1. 1950 - Dorušák Ladislav (následne administrátorom Rače), 1968 - 1969 - Macko Jozef, 1968 - 1970 - Michalovič Štefan, CSSsR, 1990 - Rakovský Vojtech Peter, OP, 1992 - 1993 - Bahník Jozef, MgrTh., j.bahnik@t-zones.sk, 1993 - Piatrik Jozef, 1993 - 1994 - Varga Ľubomír, 1994 - 1996 - Záhradník Ján, 1996 - 1997 - Jankovič Richard, 1. 12. 1997 - 31. 8. 1998 - Berta Dušan, Mgr., 1997 - Šurda Roman, 1998 - Sloboda Tibor, 1. 7. 1999 - 30. 6. 2000 - Vícen Štefan, cca 2000 - 2002 - Hayden Peter, 1. 7. 2001 - 22. 3. 2002 - Kohútek Miloš (následne administrátorom farnosti), 15.11.2002 - 15. 3. 2003 - Mlčúch Branislav (1. 7. 2003 - suspendovaný), vo farnosti: 31. 7. 1989 - 29. 11. 1990 - Novák Jozef na odpočinku, (zomrel 29. 11. 1990), k r. 2005 - Konc Jozef, OFMCap., ThLic., Ing. v Komunite kapucínov, k r. 2005 - Kučák Stanislav, OFMCap., Mgr., gvardián v Komunite kapucínov, Tkáč Felix, Ján, OFMCap., vikár provincie kapucínov, RODÁCI: Wild Benedikt František (narodený 13. 10. 1923), Stohl Stanislav (narodený 4. 4. 1958), HROBY KŇAZOV: Čík Stanislav Xavér, CCG, zomrel 8. 3. 2003, OBYVATEĽSTVO: 20 664, 10 607 rím. kat., 62 krstov, 29 sobášov, 55 pohrebov, Kostol sv. Filipa a Jakuba (1390), vo farnosti: Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov (1937) - na cintoríne, Kaplnka sv. Anny (1780), SVÄTÉ OMŠE - Domov dôchodcov Rača - pondelok: 15:30, CIRKEVNÉ INŠTITÚCIE: Komunita kapucínov, gvardián: Kučák Stanislav, OFM Cap., Mgr., Základná škola Jána de La Salle, tel. č.: 02/ 448 824 40, 02/ 448 728 49, 185 žiakov, Gymnázium školských bratov, 07/ 448 817 05, Z HISTÓRIE: Farnosť zriadená v r. 1390. matriky vedené od r. 1732, Kaplnka Panny Márie, na námestí (1756) - zrušená v r.1935, Kaplnka Najsv. Trojice - zbúraná v 60-tych r. 20.stor., ĎAĽŠIE INFO: Veselská Hana: Dejiny farnosti Rača, diplomová práca, Bratislava 1996, Ľudovít Havlovič: RAČA. Z dejín a pamiatok obce,

Zoznam farností v Bratislave

Celoslovenský zoznam farnosti


 

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.